Kurs dla Rodziców Nastolatków

Czym jest Kurs dla Rodziców Nastolatków?

Kurs dla Rodziców Nastolatków został opracowany przez Nicky’ego i Silę Lee (autorów książki „Niezbędnik Rodzicielski”) w 1997 roku. Przeznaczony jest dla rodziców oraz innych osób, opiekujących się nastolatkami, które poszukują praktycznego wsparcia w pracy nad wzmocnieniem swoich relacji rodzinnych.

Kurs, podzielony na pięć sesji, oferuje rodzicom pomoc w następujących kwestiach:

  • Pamiętanie o swoim długoterminowym celu
  • Rozpoznawanie potrzeb nastolatków
  • Wyznaczanie jasnych granic
  • Rozwój zdrowia emocjonalnego
  • Wspieranie w podejmowaniu dobrych decyzji

Dla kogo?

Kurs dla Rodziców Nastolatków przeznaczony jest dla rodziców, przybranych rodziców, przyszłych rodziców, a także opiekunów dzieci w wieku 11-18 lat.

Kurs jest odpowiedni dla każdego rodzica – zarówno tych, którzy wychowują dzieci samotnie, jak i przybranych rodziców oraz małżeństw.

Kurs dla Rodziców Nastolatków oparty jest na wartościach chrześcijańskich, ale przeznaczony dla wszystkich małżeństw – nie tylko ze środowiska kościelnego.

Czego mogę się spodziewać?

Podczas Kursu dla Rodziców Nastolatków uczestnicy zasiadają w małych grupach, do których są przydzielani na podstawie wieku swojego najstarszego dziecka. Stwarza to możliwość poznania innych rodziców oraz opiekunów nastolatków w podobnej grupie wiekowej.
 
Każde ze spotkań rozpoczyna się posiłkiem i/lub filiżanką kawy/herbaty. Daje to przestrzeń do odprężenia się i prowadzenia luźnych rozmów z innymi rodzicami lub opiekunami nastolatków. Następnie przychodzi czas na wykład, dotyczący praktycznych zagadnień oraz na dyskusję w grupach.
 

Wykład prezentowany jest na żywo lub odtworzony z nagrania. Zawiera on sondy uliczne, wypowiedzi rodziców i nastolatków, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz wskazówki, udzielane przez tzw. ekspertów rodzicielskich.

Obejrzyj ten krótki film, aby dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać biorąc udział w Kursie dla Rodziców Nastolatków.

Jak nieprzerwanie inwestować w swoją rodzinę?

Po zakończeniu Kursu, rodzice i opiekunowie nastolatków nadal wcielają w życie to, czego się nauczyli. Dzięki temu ich rodziny pozostają silne i połączone zdrowymi relacjami.

Poniżej znajduje się kilka pomysłów, które – mamy nadzieję – pomogą Wam nadal inwestować w rodzinę:

  • Niezbędnik Rodzicielski” autorstwa Nicky’ego i Sili Lee
  • „Sztuka okazywania miłości” nastolatkom autorstwa Gary’ego Chapmana

Więcej tytułów polecanych książek znajdziesz tutaj: Pobierz listę [PDF]  

Jesteście małżeństwem lub zamieszkujecie wspólnie od dłuższego czasu? Zachęcamy Was do wzięcia udziału w Kursie Małżeńskim